• Viktorka Hlaváčková

10 x NEJLEPŠÍ VYBAVENÍ NA TREKY 1. Etapa


Během 1. etapy VCT, pětiměsíčního přechodu karpatského oblouku, jsem měla příležitost otestovat své vybavení v nejrůznějších podmínkách, ať už jde o terén, o počasí nebo trvanlivost. Rozpadly se mi boty, některé oblečení si neudrželo své počáteční kvality až do cíle, a batoh jsem uznala za nepohodlný na dlouhé treky… Naopak jiné vybavení mě pozitivně překvapilo, ať už svou funkčností, multifunkčností či trvanlivostí. Pro inspiraci jsem sepsala krátké recenze deseti nejlepších kusů ze své výbavy, na něž nedám dopustit, a jimž po absolvování první etapy věřím natolik, že si je vezmu s sebou i na další expedici.


1. Pončo/přístřešek, 184 g
Sea to Summit Ultra-Sil Nano Tarp Poncho
Za málo gramů hodně muziky, dalo by se říct o tomhle miniaturním balíčku, který se vejde do kapsy a nezatíží batoh víc, než jedna svačina. Skrývá se v něm plachta o rozměrech 145 x 265 cm, jejíž největší předností je multifunkčnost. Za deštivého pochodu mi sloužila jako pončo pláštěnka s prodloužením na batoh a pohodlnou kapucí se stahováním u krku. Za deštivých nocí jsem využila osm poutek po stranách, s jejichž pomocí a s kouskem provázku jsem snadno postavila přístřešek v jakémkoli terénu. Chtělo to ale trochu praxe, takže před náročným trekem doporučuji párkrát vyzkoušet, abyste nebyli překvapeni, že vám silný vítr navál vodu pod přístřešek, nebo že se uvolnil provázek na některém poutku. Za jasného počasí jsem na noc plachtu rozložila pod sebe, aby mě ochránila před vlhkem od země. A když jsem jednou měla příležitost vyprat si všecko své oblečení v pračce, oblékla jsem pončo na sebe a přepásala jej opaskem, což mi nahradilo šat do doby, než se ostatní oblečení vypralo a usušilo. Ačkoli materiál působí dosti subtilním dojmem, vydržel celou bez sebemenšího poškození. Tahle vychytávka je zaručeně mým nejoblíbenějším kusem výbavy, který jsem kdy měla.

2. Bivakovací vak (žďárák), 230 g
High Point Super Light Cover
Ideální v kombinaci s pončo/přístřeškem. Když silný vítr navane déšť z boku přístřešku, spacák přesto zůstává v suchu. Nezbytná vychytávka na spaní pod širákem – ochrání před rosou a před ušpiněním spacáku. Zároveň je dost prostorný a dlouhý, takže se mi k nohám vejde i jiné vybavení, o němž chci mít jistotu, že nenavlhne. Oboustranný zip v úrovni obličeje dovoluje upravit si otvor pro dýchání co možná nejpohodlněji. Testovala jsem na různých trecích vícero lehkých žďáráků, a doporučuji vybírat pečlivě. Neosvědčily se mi zejména lacinější vaky, v nichž jsem se za teplého počasí zapařila, a které nedokázaly ani dostatečně ochránit před deštěm. Tento jsem vyhodnotila jako nejlepší z těch, s nimiž mám zkušenost. Nicméně zejména v náročnějších podmínkách nedoporučuji považovat bivakovací vak za plnohodnotnou náhražku stanu nebo přístřešku. Během silných dešťů se v něm pod širákem pohodlně nevyspíte.

3. Spací pytel, 640 g
Cumulus Lite Line 300
Do třetice všeho na spaní. Lehoučký husí péřák s plnivostí 850+, s komfortní teplotou 4°C a limitem 0°C. Bez problému v něm lze spát i pod nulou, pokud se teple obléknete. Pro mě osobně nejlepší spacák, se kterým mám dosud zkušenost, poměr izolace a hmotnosti je epesní. Po pěti měsících v horách, kdy byl většinu času zmačkán na dně batohu, a následném měsíci používání v banátském pokoji, se samozřejmě trochu umastil a ztratil původní loft (zejména ve spodní, nejvíce zatížené části), což je důsledek předvídatelný u jakéhokoli péřáku. Následným vypráním a usušením v sušičce se však rehabilitoval a je připraven na další podobnou cestu. Péřáky jsou samozřejmě náchylné na vlhkost, proto doporučuji používat s kvalitním žďárákem. Na rozdíl od syntetických materiálů ale mají delší trvanlivost a lepší poměr hřejivost x hmotnost. Největší zádrhel, který mi do života přinesl, je hebkost látky Pertex Quantum – je tak příjemný na dotek, že jinou přikrývku už nepoužívám ani doma.

4. Ešus, 177 g
Nádobí GSI Halulite Minimalist
Když se nás u ohniště sešlo víc, vždycky se našel někdo, kdo mě užasle pozoroval při vaření a pak mě zahrnul otázkami, které se týkaly mého nádobí. Nejde totiž jen o ultralehký hrnec o objemu 600 ml. V sadě je kromě něj i termoobal a víčko s picím otvorem, takže poslouží dobře i jako termohrnek. Díky dobře těsnícímu víčku jsem si mohla uvařit vždy jednu porci těstovin či luštěnin navíc, a nosit je v batohu, dokud nedostanu během pochodu hlad. Namísto ucha je součástí balení silikonová chňapka o naprosto zanedbatelné hmotnosti, kterou lze uchopit rozpálený hrnec a zvednout drobnosti spadlé do ohně. A aby se i v horách člověk najedl kultivovaně, je k sadě dodáván skládací spork (lžícovidlička). Ten jsem ale nechala doma, protože mám silný citový vztah k vlastní lžíci…

5. Čelová svítilna, 26 g
Miničelovka Petzl e+Lite E02 P3
Miniaturní čelovka s pěti režimy bílého nebo červeného světla. Svítící část je připevněna k pohyblivému kloubu, takže kužel světla lze kdykoli pohodlně nastavit jakýmkoli směrem. Díky kloubu ji lze postavit na rovný povrch jako lampičku a díky tenké rolovací šňůrce ji lze připevnit nejen na hlavu, ale prakticky k čemukoli. Vzhledem k lehkosti nijak na čele nezavazí ani při běhu. Ocenila jsem výdrž baterií, které mi dobře sloužily tři a půl měsíce – a že jsem během té doby stihla po večerech přečíst pár knih, napsat mnoho stran deníku a najít spoustu ve tmě ztracených věcí. Je vodotěsná do hloubky 1m, a vydržela bez úhony i nechtěné vyprání v pračce. Za noční chůze jsem si svítila hlavně na začátku cesty, ale zrak se mi rychle zlepšil, a během většiny nočních pochodů jsem si už svítit nepotřebovala. Při svých 26 lumenech a maximálním dosvitu 29 metrů to rozhodně není žádné dělo, takže pokud se chystáte do jeskyní nebo se špatně orientujete v šeru, koukněte raději po něčem větším. Pokud máte rádi lehké, spolehlivé a dobře promyšlené vybavení, a potřebujete-li svítilnu na běžné používání, brzy se tahle čelovka stane bezpochyby jedním z nejoblíbenějších kousků vašeho gear listu.

6. Solární panel, 460 g
Goal Zero Nomad 7
Špička mezi solárními panely na cestování. Pokud máte s outdoorovými panely špatné zkušenosti, s tímhle se nezklamete. Etrémně výkonný je, necháte-li jej nabíjet na přímém slunci - nabití smartphonu může trvat jen dvě hodiny. Překvapilo mě, že velmi dobře funguje v mlze. Nosila jsem jej připevněný na batohu a nabíjela i za chůze. Funguje i ve stínu nebo za horšího počasí, ale tehdy zázraky nečekejte. Nicméně i za deštivých týdnů mi vždycky zbylo dost energie na to, abych si mohla zapnout telefon a v případě nutnosti zavolat pomoc. Na zadní straně je LEDka, jež svícením potvrzuje momentální nabíjení a síťka, do které lze schovat charger nebo jiné zařízení, které právě nabíjíte. Další výhodou panelu je voděodolnost. Tenhle panel byl také nejčastějším důvodem, proč mě oslovili cizí lidé – byli prostě zvědaví, co to je, jaký je výkon, kolik to stojí apod., a párkrát z takového rozhovoru dokonce vzniklo kamarádství. Jediné mínus shledávám v hmotnosti, rozhodně se nedá říct, že by byl lehký jako pírko. Nicméně Goal Zero právě přišel na trh s inovovanou verzí Goal Zero Nomad 7 Plus, který je při stejném výkonu mnohem tenčí, a při sejmutí odnímatelné opěrky váží 240 g. To už je značný pokrok, a novou verzi bych ráda otestovala během 2. etapy VCT.


7. Vodotěsné sáčky, hmotnost se liší dle velikosti
Uzavíratelné sáčky aLOKSAK
Minimalistické, uzavíratelné, vodotěsné a průhledné sáčky různých velikostí spolehlivě ochránily před deštěm technickou část mého vybavení, papírový deník a další drobnosti, jejichž navlhnutí by mě rozhodně nepotěšilo. Lze přes ně ovládat dotyková zařízení, takže můžete telefonovat i za deště, aniž byste se o svou digitální inteligenci museli strachovat.


8. Lahve na vodu, různé velikosti (1L=37 g, 2L=36 g)
Platypus bottle
Tyhle lahve (slang. ptakopysk nebo ptakouš) používám už tři roky a nejspíš v tom budu pokračovat, dokud někdo nevymyslí sušenou vodu v tabletkách. Jsou extrémně lehké. Nezabírají v batohu o moc víc místa, než samotná voda, ať už máte 2 litry nebo jen pár deci, na rozdíl od pevných lahví, které mají pořád stejný objem. Prázdnou lavev lze srolovat do kapsy a vejde se vpodstatě pod jakýkoli vodovodní kohoutek. Našroubováním hadičky se změní v plnohodnotný camelbag. Toť jejich nesporné výhody. Na druhou stranu pomalu vysychají a jsou ve srovnání s pevnými lahvemi méně odolné. Ovšem celý půlrok každodenního používání a ne zrovna šetrného zacházení vydržely bez problému, a nikdy nezklamaly. Když jsem je používala běžně do školy, vydržely, dokud jsem je neztratila.

9. Odepínací kalhoty, hmotnost se liší dle velikosti (moje kraťasy 191 g, nohavice 146 g)
The North Face W Trekker Convertible pant
Odepínací kalhoty jsou na cestování ideální. Zaprvé nemusíte v batohu nosit náhradní kraťasy a tahat zbytečné gramy navíc. Zadruhé se nemusíte při převlékání odhalovat do spodního prádla, což je výhoda zejména ve městě. Tyhle kalhoty lze navíc sepnout do ¾ délky. Je dobré zvolit neutrální barvu, která se hodí do přírody i do města, a lze ji snadno barevně kombinovat s jiným oblečením. Materiál je opatřen voděodpudivou úpravou DWR a ochranou proti UV záření 50+UPF. Jsou rychleschnoucí, což jsem ocenila v mnoha situacích. Když jsem například musela projít vysokou mokrou trávou, rychle se za následného pochodu usušily. Tato vlastnost materiálu mi ušetřila v batohu místo za nepromokavé převlékací kalhoty s membránou. Jsou prodyšné, a ačkoli výrobce neuvádí větruodolnost, měla jsem i za silného větru pocit, že mu odolávají dobře. A ještě jedna vlastnost mě u nich překvapila – i po dlouhodobém používání se zdály čisté, a nebylo třeba je často prát (dokud jsem je neumazala něčím mastným). Za chladných dní se mi osvědčilo pod nimi nosit legíny z merino vlny. Cestou jsem zhubla tak, že mi začaly být velké, ale v pase jsem je stáhla šňůrkou, a nepadaly mi. Kromě šňůrky mají i poutka na pásek, ale ten mi začal být také velký, takže jsem je nevyužila.

10. Peněženka, 14 g
Mighty wallet
Vypadá to jako složená mapa, je to z nepromokavého a odolného materiálu, je to lehčí, než cokoli podobného, co jste kdy měli, a lze to využít dvojnásob prakticky. Co to je? Designová peněženka z tyveku (hydroizolační fólie používaná zejména na stavbách, ale taky jako levná náhražka membrán pro DIY trekaře), s přihrádkami pro karty i pro dvě měny, což na cestách přijde vhod. Vypadá jako složená z papíru, ale podle legendy se ji podařilo roztrhnout jen jednomu člověku neobyčejné síly. Z mých kamarádů se o to na můj popud pokoušeli mnozí, ale bezvýsledně. Vyrábí se v mnoha nápaditých designech, díky nimž mnohdy vypadá jako něco úplně jiného. Moje například vypadá jako mapa části Aljašky, což vidím jako velké plus, protože o mapu se mě nejspíš nikdo nebude snažit okrást. A když už se vám ušpiní, jednoduše ji hodíte do pračky (mám testováno na čtyřicítku). Koupenou verzi můžete ještě vylepšit k dokonalosti podle tohoto návodu.

+ BONUS

Výběr dalšího oblíbeného vybavení, které se mi osvědčilo tak, že si je vezmu s sebou i na druhou etapu VCT…

+ Legíny z merino vlny Icebreaker Eday legging - 145 g
+ Nepromokavá bunda Montane Minimus - 210 g
+ Klobouk s UV faktorem 50 The North Face Sun Stash Hat – 32 g
+ Zubní kartáček gum Travel – 15 g
+ Koncentovaná zubní pasta Ajona v malé lahvičce – 70 g
+ Lékárnička Supportmed - 198 g
+ Elektronická čtečka knih – 234 g
+ Falešný snubní prsten

VIKTORČINA CESTA TAM

VIKTORKA ULTRALIGHT HIKER

 

  • Facebook
  • YouTube
  • Instagram

This site uses COOKIES .

contact: viktorka@pod7kilo.cz

© Copyright 2020 Viktorka Hlavackova